Pozornost a soustředění, tedy koncentrace, patří mezi komplexní kognitivní funkce mozku a jsou zásadní pro lidské chování. Pozornost je selektivní proces, který nám umožňuje přijímat, zpracovat a zapamatovat si informace a vjemy kolem nás – externě, ale i interně – v rámci našeho myšlení. Není to stabilní, ale spíše pohyblivá dovednost. Stejně tak jako logické myšlení, či paměť, i pozornost a soustředění lze samozřejmě rozvíjet a k podpoře jejich fungování existuje řada prostředků. K těm nejjednodušším patří bezpochyby fyzické cvičení, které jaksi svědčí i cvičení „mozkovému“. Studie poukazují na fakt, že cvičení primárně pomáhá mozku, aby byl schopen ignorovat rozptýlení. Vědci již však neříkají, proč tomu tak je. Je dost dobře možné, že právě disciplína potřebná k pravidelné cílené fyzické námaze je ta stejná veličina, jako vůle vyžadující soustředění a schopnost odolat různým distrakcím.

V běžném životě je pozornost potřebná při většině aktivit, ať už jde o porozumění psanému slovu, nalezení určité věci, či řízení motorového vozidla. Veškeré intelektuální aktivity vyžadují pozornost – může jít jen o obecnou bdělost, o konkrétní soustředění na určitou věci, či o rozdělení koncentrace na několik aktivit.

Mysl jako sval

Svou mysl můžeme vnímat jako sval a tak jako svaly pro své fungování vyžadují trénink, mysl potřebuje to samé. Nikdo ještě nevybudoval silné paže sezením na gauči, stejně tak jako nikdo nerozvinul svou schopnost koncentrace čtením Novinek.cz a sledování Ordinace v růžové zahradě (nic ve zlém, Petra Rychlého máme rádi!). Mysl, stejně jako tricepsy, potřebuje rezistenci, výzvy, které rozšíří její možnosti a limity a posílí svalová vlákna soustředění.

Nejlepším způsobem jak zvýšit koncentraci je stará dobrá práce a učení, a to specificky trénink soustředění se na konkrétní události, aktivity a úkoly. V tomto smyslu je nejmodernějším nástrojem podpory koncentrace (a dalších kognitivních funkcí) široké spektrum online her. Některé z nich se již dnes dokonce řadí do skupiny tzv. brain games (případně mind games) a jejich cílem není nic jiného než posílit váš mozek tak, aby byl schopen pracovat se stále těžší a těžší kognitivních zátěží. Názory akademické obce na to, zdali všechny tyto hry mají konkrétní přínosy a opravdu dokáží zastavit čas a opotřebování naší nervové soustavy, se liší a některé jsou dokonce dost skeptické. Jistý vliv však online hrám přisuzují i odborníci. Co je zásadní, je výběr hry a obecně přístup k online hraní. Ne každá hra je samozřejmě podpůrná a řada her je přímo zdraví škodlivých.

Inteligentní videohry

Online hry jsou rozděleny do mnoha skupin, ať už podle typu platformy, na které se hrají, či počtu hráčů, pro které jsou určeny. Většina her již není přímo soustředěna na stimulaci kognitivních funkcí, nicméně je zde podpora koncentrace vedlejším produktem. Důvod je zcela jasný, hra je právě o pozornosti a aktivním učení.

Videohry ve všech svých podobách přímo vyžadují intenzivní koncentraci, tedy pokud už nic jiného, budete u nich procvičovat své soustředění. Každá hra má samozřejmě jinou gameplay, jiné postupy a strukturu. Obecně však platí, že je každá z těchto her založena na dosažení určitých cílů, na plnění konkrétních úkolů, ať už je to průchod jednou úrovní hry, nebo rozklíčování hádanky či šifry – je to většinou virtuální aktivita, na kterou se musíte soustředit i přes různé rozptylování v okolním prostředí. Na moderní herní tituly je dnes nahlíženo opravdu jako na inteligentní nástroje učení a tréninku. Nabízejí prostředí, které je jak dělané pro modifikace chování, vstřebávání nových znalostí a pro podporu plasticity mozku. Podstatné je, že ať už hrajete počítačovou hru strategickou, logickou či RPG, jedná se o aktivní učení, nikoli pasivní, které je obvykle méně účinné.

Pozornost není jen jedna

Je důležité chápat, že pozornost není pouze schopnost plně se soustředit na jediný objekt bez jakéhokoli rozptýlení. Tento jednoduchý pohled je pouze frakcí pozornosti. Nejnovější výzkumy ukazují, že existuje několik druhů pozornosti a každá má své unikátní síly a slabiny, které se odlišně prosazují či selhávají podle toho, v jakém jsou prostředí. Abyste ovládli svou koncentraci a pozornost, musíte fungovat jako velitel jednotek své mysli a pracovat s jednotlivými druhy této veličiny chytře – tam kde jedna z nich nefunguje, funguje totiž jiná. Nejde tedy ve skutečnosti o ovládnutí, ale o management.

Závěrem

Internet nabízí obrovskou škálu online her, od novinek s rozšířenou realitou, jako je Pokémon Go, přes bláznivé výherní automaty typu sizzling hot, po seriózně se tvářící brain games, které v desítkách variací procvičí vaši koncentraci a paměť. Je zde dokonce konkrétní kategorie her se zaměřením na koncentraci (concentration games). Ty nejlepší jsou většinou vytvořeny ve spolupráci s odborníky – specialisty na kognitivní psychologii a zahrnují různé drobné hříčky, hádanky, skládačky a šifry. Zaměřují se nejen na koncentraci, ale také na různé druhy paměti. Hry by měly brát ohled nejen na odlišné typy pozornosti a koncentrace, ale i na odlišnost jednotlivých uživatelů. Zásadní je brát na zřetel jedinečnost každého člověka a jeho fungování.

Ať už si s nabitého portfolia her vyberete jakkoli, hra by měla být také zábava. Nezdráhejte se vybírat právě ty hry, které vám přinesou nejvíce potěšení. A pamatujte, že při vaší cestě za silnější myslí a pekelnou koncentrací ani ta nejnovější a technologicky dokonalá hra nenahradí zdravý spánek, odpočinek a pohyb v přírodě.