Stárnutím lidské populace dochází k obrovskému rozvoji nemocí, které dříve lidstvo vůbec netrápily. Krom mnoha jiných jsou velkým problémem poruchy pohybového aparátu, které však většinou lze vhodnou operací s případnou implantací umělé náhrady vyřešit. Horší a také mnohem závažnější jsou však potíže spojené s nervovou soustavou, jelikož ta má velmi omezené až vůbec žádné možnosti regenerace. A tak je spousta procesů, které zasáhnou mozek či míchu, nevratných.

Vhodným cvičením nicméně lze alespoň částečně zbrzdit přirozené stárnutí a degeneraci mozku, a když ne zcela zastavit, tak minimálně významně oddálit nástup chorob vyznačující se sníženou mozkovou funkcí jako demence, Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Klíč k ochraně je cvičení, protože co jednou zakrní, se špatně vrací do zaběhlých kolejí. Pro mozek jsou cvičení například matematické počty, křížovky, různé hlavolamy nebo jen třeba obyčejná

Rubikova kostka

 

Zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/Rubik%27s_cube#/media/File:Rubik%27s_cube_almost_solved.svg

Vědecké podklady

Nejedna studie, ale také praxe s běžnou stárnoucí populací, ukázala, že při zvýšení mentální aktivity hraním logických her a řešením hlavolamů dokážeme udržet ve svém nezadržitelně stárnoucím těle stále svěží mladistvou mysl. Tak jako sport pomáhá udržet fit naše tělo, může i pravidelný trénink mozkových činností pomoci naší mysli. Hlavolamy, křížovky, ale také deskové hry se ukazují jako výborný prostředek pro udržení krátkodobé paměti, koordinace očí s rukama i celkové koncentrace.

Klíčovou možností pro spojení všech mozkových činností je právě ona zdánlivě snadná Rubikova kostka. Kombinace činností levé mozkové hemisféry, která se stará o logiku, plánování a precizní soustředění se na cíl, s pravou hemisférou, která má na starosti krom kreativního a barevného myšlení také trojdimenzionální procesy a orientaci, dochází k posílení funkcí obou samostatně i ve spolupráci. Tím se dá docílit zlepšení paměti, kreativity pro řešení problémů nebo prostorového myšlení, což jsou všechno prvky podílející se na zvýšení hodnoty IQ. Díky tomu se tak připravujete i na případné mentální porovnání, ve kterém budete mít díky tréninku oproti soupeři navrch.Ježek dřevo kov

Zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Hedgehog_in_Cage?uselang=cs#/media/File:Hlavolamy_-_je%C5%BEek_d%C5%99evo,_kov.jpg

Trocha chemie v praxi

Navíc dochází díky ruční manipulaci ke stabilizaci pohybových nervových drah vázaných na přítomnost neurotransmiteru dopaminu a tím i jistějším a přesnějším pohybům rukou, což ocení zejména lidé s vyšším rizikem Parkinsonovy choroby. Vykonávání práce rukou pod zrakovou kontrolou vede k utužení nervových spojů a zvýšení pohotovosti nervosvalového přenašeče acetylcholinu, čímž kromě zlepšení tělesného zdraví předcházíme další stařecké chorobě – Alzheimerově. K mnoha dalším pozitivním aspektům se vyřešením problému dosahuje jisté míry uspokojení a psychické vyrovnanosti, což je z chemického hlediska zajištěno do těla se vyplavujícími endorfiny, které mají pozitivní vliv na posílení osobnosti a lepší pohled sama sebe nebo snazší přijímání a řešení problémů nastávajících v budoucnu.

Jednoduché, vždy a všude

Nespornou výhodou Rubikovy kostky jsou jeho prostorové vlastnosti. Vejde se totiž do každé kabelky, batohu a v miniaturizovaných velikostech i do kapsy. Nepotřebuje ke svému fungování žádnou elektřinu, nástroje nebo jiné hráče, a tak se dá doslova využít kdykoliv a kdekoliv. Zaženete tak promarněný čas při čekání na úřadech, při přestupu během cestování, nebo pokud nepatříte mezi cestovní spáče i při samotném cestování hromadnými dopravními prostředky. Nenuceně se tak budete stále udržovat v psychické kondici a dobrém myšlenkovém rozpoložení.

 

Jelikož se dnešní svět často odehrává v internetovém světě na obrazovkách počítačů nebo tabletu, lze nabytých zručností využít i v tomto virtuálním světě. Právě kombinace prostorové orientace a zlepšeného soustředění a sebedůvěry dává spoustě hráčů ten správný základ pro porovnávání s jinými uživateli internetového světa. Prostorové představivosti využijete třeba při oblíbených hrách jako World of Warcraft nebo Call of Duty. Podle mnohých skvěle využijete a zlepšíte svou koncentraci také při pokerových hrách, přičemž o dobrém vlivu Rubikovy kostky svědčí pokeroví hráči jako Stephan Thiele-Bolivar, známý také jako „muž Rubikovy kostky“, který si v herních pauzách na pokerových turnajích pro motivaci a navození soustředění skládal právě onu 54dílnou 6barevnou krychli.

Návrat ke kořenům

Samotná Rubikova kostka vznikla dávno před rozšířeným užíváním počítačů, natož pak internetu. Její maďarský vynálezce Ernö Rubik si ve volném čase roku 1974 navrhoval hlavolamy pro své studenty na Akademii aplikovaného umění a designu v Budapešti. Jednou si představil malou krychli, jejíž každá strana bude složena z pohyblivých čtverců. Na podzim onoho roku se mu s přáteli podařilo sestavit první dřevěný model, z nějž měl radost již při pouhém otáčení oněch dílků. Kvůli problémům strávil při jeho zpětném sestavování více než měsíc, než se mu podařilo vrátit všechny barvy na svá místa. Když se do podobného zápalu při sestavování dostali také jeho známí, kterým kostku půjčil, uvědomil si, že by mohl v rukou držet zábavný hlavolam. Ten se nakonec do prodeje dostal až v roce 1980 a svou oblibou předčil všechna očekávání, když se jich během dvou let prodalo více než 100 milionů kusů, a staly se tak ikonou osmdesátých let.

Každý jednu chtěl, od mladých po staré. Jejich jednoduchost a elegance s překvapivou náročností na skládání udělaly z Rubikovy kostky posedlost mnoha generací, jejichž dopady na mentalitu populace se měly projevit až po zestárnutí vášnivých skladatelů. Ti, pokud si s hlavolamem vydrželi hrát pravidelně, se i ve vysokém věku těšili pevnému duševnímu zdraví a překvapivé bystrosti. Jasný důkaz, že hrát si se vyplatí.