20. Výstava HRY A HLAVOLAMY

 

20. výstava Hry a hlavolamy je již minulostí.

Děkujeme všem zúčastněným partnerům i návštěvníkům, sešlo se nás za čtyři dny kolem tří a půl tisíc, takže akce stála za to.

Fotogalerii z akce naleznete ZDE.

Videa z akce ZDE.

Výsledky Prague Open v Rubikově kostce najdete ZDE

 

Základní informace o proběhlé 20. výstavě Hry a hlavolamy

Datum:  11. – 14. září 2014

Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2

Otevírací doba:

 • čtvrtek 8.00 – 18.00 h
 • pátek 8.00 – 22.00
 • sobota 10.00 – 18.00 h
 • neděle 10.00 – 18.00 h

Vstupné:

 • Plné: 90,-Kč
 • Snížené: 60,-Kč
 • Rodinné: 190,-Kč (2 dospělí + max 3 děti do 15 let)
 • Skupinové: 60,-Kč za osobu  (skupina – od 10 osob)

Kompletní ceník vstupného naleznete zde.

Výstava probíhá pod záštitou starostky Městské části Praha 2 Mgr. Jany Černochové.

20. VÝSTAVA Z CYKLU HRY A HLAVOLAMYVybíráme z programu:

 • velká herna deskových her
 • páteční prodloužená herna (do 22 hodin)
 • výstava hlavolamů
 • science show (čtvrtek, pátek)
 • testování IQ (Mensa ČR)
 • mezinárodní mistrovství v Rubikově kostce Prague Open 2014 (sobota a neděle)
 • přednášky a workshopy pro školy a skupiny
 • sobotní setkání sběratelů
 • výstavní slevy na hry a hlavolamy

Video z loňské výstavy Hry a hlavolamy:

Reakce návštěvníků

Bezvadná výstava, krásné hračky pro akční děti.
Líbilo se mi, že jsme si mohli vyzkoušet velké množství deskových her. Také se mi líbil stánek, kde prodával a ukazoval hlavolamy jeden starší pán z Říčan. Moc děkuji!
Výborná akce, pohráli si velcí a malí a načerpali jsme tipy na případné dárky.
Líbilo se mi, že jsme si mohli vyzkoušet jakoukoliv hru a hlavolam, kdykoliv jsme nevěděli, přidedl si k nám instruktor/ka a vysvětlili nám pravidla stolních her. Byli velice příjemní a usměvaví.
Možnost vyzkoušet si hry před jejím zakoupením
Akce jako taková je fajn, člověk si může vyzkoušet hry a pak mít představu jakou hru koupit. Trošku mě zklamaly prostory, vzhledem k velkému zájmu by bylo lepší více prostoru. Někteří prodejci začali balit už po 17:00, což mi nepřipadalo úplně ideální když byla výstava do 18:00 a navíc pro velký zájem se někdy člověk nepropracoval ani k tomu co by chtěl vyzkoušet. Jinak nápad pro uspořádání takovéto akce je samozřejmě výborný. Děkuji
Líbilo se nám úplně vše.

Podrobnosti k programu | Partneři akce | Ceník vstupného| Programy pro školy a skupiny

I letos se mohou milovníci deskových her a hlavolamů těšit na další výstavu z cyklu Hry a hlavolamy. Kromě novinek z dílen předních výrobců a distributorů deskových her se můžete těšit především na zajímavý workshop pro širokou veřejnost s praktickými návody na luštění rozličných druhů hlavolamů a jiných méně či více řešitelných záhadám.

Herna deskových her

Po celou dobu výstavy pověž ve velkém sále herna deskových her

Po celou dobu výstavy poběží ve velkém sále herna deskových her

Probíhá nepřetržitě všechny dny a u stolků bude možné si pod vedením herních instruktorů všechny představované hry vyzkoušet. Většinu her bude možné si na výstavě také za výhodnou cenu pořídit.
V pátek je herna prodloužena do 22 hodin, ostatní dny končí v 18 hodin.

Výstava hlavolamů

Ve vitrínách, ale i na hlavolamovém stole, si budou moci návštěvníci prohlédnout desítky mechanických hlavolamů, řadu z nich s možností koupě. Obchod Hry a hlavolamy bude mít na výstavě velmi zajímavé slevy.

Uvidíte třeba sbírku Ježků v kleci

Uvidíte třeba sbírku Ježků v kleci

Testování IQ (Mensa ČR)

Ve čtvrtek 11. a pátek 12. září ve 14 a  15 hodin si můžete nechat v rámci výstavy Hry a hlavolamy nechat otestovat své IQ. Na testování je nutno se předem přihlásit. Informace k testování a jednotlivým termínům naleznete na www.mensa.cz. Testování ve čtvrtek. Testování v pátek. Pozor, u osob mladších 15 let je k testování vyžadován souhlas rodičů! Testování stojí dle věku 190 nebo 290 Kč.

Science show v podání iQLANDIA Liberec

iQlandia předvede ve čtvrtek a pátek science show

iQlandia předvede ve čtvrtek a pátek science show

Ve čtvrtek 11. a pátek 12. září v 11 a  15 hodin. Tato skvělá show bude skvělý zážitek a ochutnávka toho, co můžete zažít v iQlandii.

Ochutnávku toho, co vás při science show může potkat, si prohlédněte zde:

Mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky Prague Open 2014

Proběhne v sobotu 13. a neděli 14. září, každý den již od 8 hodin a během obou dnů se vystřídá celkem 15 disciplín ve skládání kostky (tzv. speedcubing). Více informací na naší samostatné podstránce věnované Mistrovství v Rubikově kostce.

Square-1

Square-1

Setkání sběratelů hlavolamů – v sobotu dopoledne se sejdou na výstavě významní čeští sběratelé a autoři hlavolamů.

Podrobnosti k programu | Partneři akce | Ceník vstupného| Programy pro školy a skupiny

Mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky Prague Open 2014

V rámci 20. výstavy Hry a hlavolamy proběhne o víkendu 13. – 14. září mezinárodní turnaj v rychlostním skládání Rubikovy kostky Prague Open 2014. Přihlášeni jsou účastníci z různých Evropských zemí, kromě České Republiky je to Rakousko, Slovensko, Maďarsko nebo Velká Británie, z těch mimoeveropských jsou to zástupci Vietnamu, USA nebo Japonska.

Aktuální přehled přihlášených soutěžících naleznete zde: www.worldcubeassociation.org

World Cube Association

 

Rozpis jednotlivých soutěží je zde: europe.cubing.net/pragueopen2014

Soutěže se zúčastní i současný nejlepší Čech patnáctiletý Matěj Mužátko, jak si vede ve světovém žebříčku se můžete podívat zde.

Jak bude Mistrovství probíhat a v čem se soutěží?

Na letošním Prague Open se bude soutěžit celkem v 15 disciplínách.

V kostkách 2×2×25×5×5 se soutěží na pět pokusů, přičemž se nejlepší a nejhorší škrtá a z ostatních dvou je vypočítán průměr (“average of 5”) V kostkách 6×6×6 a 7×7×7 se soutěží na 3 pokusy, ze kterých je rovnou počítán průměr (“mean of 3“)

Další soutěže proběhnou ve skládání úplně jiných tvarů hlavolamů než jsou jen kostky (u těchto hlavolamů se výsledek počítá také jako „average of 5″, čili průměr z pěti). Jedná se o dvanáctistěn „megaminx„, pyramidu „pyraminx„, Českou kostka, která mění tvar, „Square-1″, která je zároveň algoritmicky nejsložitějším hlavolamem, ve kterém se soutěží, Rubikovy hodiny „Rubik’s clock“, na kterých všech 18 hodinových ručiček musí ukazovat dvanáctou a kostku „skewb„, jejíž strany se otáčí okolo rohů, nikoli okolo středů.

Soutěžní disciplíny ve skládání klasické Rubikovy kostky 3x3x3

Divácky nejzajímavější je asi skládání poslepu (blindfolded – BLD). Na začátku pokusu je kostka zakrytá tak, aby ji soutěžící neviděl. Rozhodčí spustí čas a odkryje kostku. V tuhle chvíli má hráč jím vybrané množství času na zapamatování kostky. Ti nejlepší si zvládnou kostku zapamatovat pod 20 vteřin. Po zapamatování si dají na oči pásku a mezi pásku a kostku je rozhodčím vložen kus papíru, aby nebyla ani teoretická možnost vidět kostku. Soutěžící má tři pokusy, ale počítá se jen nejlepší z nich. Výsledný čas je pak součtem zapamatování a složení dohromady, kostka musí být složena správně a opravný pokus neexistuje.

Soutěží se i ve skládání kostky jednou rukou (one-handed – OH). Soutěžící ke skládání nesmí použít nic jiného, než svou libovolnou ruku a stůl k odkládání. Zajímavostí je, že světový rekord v průměru z pěti je zatím lepší než český národní rekord v průměru ve skládání oběma rukama. Tento světový rekord činí 11:85 vteřin, přičemž nejlepší čas z průměru byl 10:57 vteřin.

Dalším možností, jak soutěžit je skládání kostky nohama. Otočit kostku nohou je velmi složité, takže se nejlepší časy pohybují okolo padesáti vteřin až jedné minuty. Tato disciplína ale nepatří mezi oblíbené zejména z důvodu své obtížnosti.

Jak si vedou ve světovém žebříčku Češi?

Češi jsou ve světě nejlepší v Rubikových hodinách (Rubik’s Clock), ve Square-1, ve skládání poslepu (BLD) a ve Skewbu. Jsou to jediné čtyři kategorie (celkem 6 disciplín), kde je Čech mezi prvními 100 lidmi na světě.

Co přinese Prague Open 2014

Kromě soutěžních disciplín bude vyhlášen nejlepší Čech v kategorii Rubikova kostka 3×3×3, který se stane Mistrem České Republiky v mistrovství Prague Open 2014.

Nejstarším českým účastníkem bude Pavel Čamra, který letos oslavil 62 let. Nejmladším účastníkem soutěže bude Matúš Buffa ze Slovenska.

Na Czech Open 2012 zvítězil v kategorii vyřešení Rubikovy kostky 3×3×3 pomocí nejméně tahů Tomoaki Okayama z Japonska. Stačilo mu přesně 20 tahů, což je nejmenší možné číslo, jen tak někomu se asi nepodaří tento rekord překonat. Tomoaki Okayama se zúčastní i zářijového Prague Open.

Dalším zajímavým účastníkem bude například Bence Barát z Maďarska, který držel 15 soutěží po sobě první místo ve skládání Rubikovy kostky poslepu. Bence Bárat a Dániel Varga, taktéž z Maďarska, se na Czech Open, které se konalo v červenci 2014 v Pardubicích zúčastnili nejvíce soutěží.

Delegát WCA Olivér Perge se soutěže 3×3×3 poslepu zúčastnil už ve 21 zemích.

Matěj Mužátko

Matej Muzatko

Současný nejlepší Čech ve skládání Rubikovy kostky Matěj Mužátko

Teprve patnáctiletý Matěj Mužátko skončil na Czech Open 2014 šestý a stal se tím pádem nejlepším Čechem současnosti. Drží národní rekord v disciplínách 3×3×3, 2×2×2 a Skewbu, v ostatních disciplínách je v rámci České republiky do šestého místa.

600px_006_min

Přijďte na výstavu jako skupina (třída, družina, oddíl…) v odpoledních hodinách nebo o víkendu a získejte slevu! Platí od 10 osob. Čtěte dále.

Jako každý rok čeká na žáky, studenty, ale i členy volnočasových organizací velkolepá herna deskových a společenských her, výstava sbírek českých i zahraničních sběratelů hlavolamů,  a také řada doprovodných programů (přednášky, workshopy a další).

Termín výstavy: 11. – 14. září 2014
Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2
Formulář pro registraci skupin:  REGISTRACE SKUPIN

Pro školní třídy, skupiny a oddíly máme připraven ZAJÍMAVÝ A NAUČNÝ PROGRAM


1. část – HLAVOLAMY VÁŽNĚ I NEVÁŽNĚ / Přednáška Jaký je nejtěžší hlavolam na světě? A jaký je nejstarší? Jak rychle se dá vyřešit Rubikova kostka? Můžete si hlavolam vyrobit sami?19m To a mnohem více se žáci základních a středních škol dozvědí na přednášce „Hlavolamy vážně i nevážně“. V rámci přednášky si budou moci vyzkoušet svůj logický úsudek, ale také se dozvědí ledacos zajímavého z historie hlavolamů či ze zábavné matematiky. Délka 30 minut.

2. část – HLAVOLAMOVÝ WORKSHOP Pro zájemce je připraven hlavolamový workshop, kde se seznámí s řadou hlavolamů a osobně si je pod vedením instruktora vyzkouší. Pro školy bude probíhat ve čtvrtek a v pátek dopoledne. Je možné se ale domluvit na workshopu i v odpoledních hodinách nebo víkendech pro skupiny od 10 osob. Délka 30-45 minut.

3. část – HERNA společenských, deskových a karetních her

4. část – VÝSTAVA hlavolamů


Přednášky pro školy se uskuteční ve všední dny (čtvrtek 11. a pátek 12. září). Pro skupiny nad 10 osob lze uplatnit skupinové vstupné.

Přijďte ve čtvrtek nebo pátek odpoledne (od 14 hodin), případně i o víkendu, a pro skupinu nad 10 osob (předem registrované skupiny) získejte ještě výhodnější vstupné (50% sleva).

Máte-li zájem přijít k nám na výstavu, stačí vyplnit Formulář pro skupiny. (tam si i vyberete přednášku či worskhop a termín, kdy chcete přijít). Rádi vám sdělíme bližší informace na e-mailu: vystava@rain.cz Věříme, že pro žáky i studenty bude tato zajímavá akce přínosná a pomůže jim v rozvoji logického myšlení, vnímání prostoru, soustřední, strategii a procvičí jejich paměť i počty.

Vstupné na výstavu pro DĚTSKÉ KOLEKTIVY a SKUPINY (10 a více účastníků)

čtvrtek 11. 9. a pátek 12. 9.,

8 – 14 hodin

od 14 hodin

– jen výstava

60,- Kč

30,- Kč

– s přednáškou (nebo workshopem)

80,- Kč

50,- Kč

– s přednáškou i workshopem

100,- Kč

70,- Kč

– dospělý doprovod zdarma

 

sobota 13. 9. a neděle 14. 9.

 

10 – 18 hodin

– jen výstava:

30,- Kč

– s workshopem:

50,- Kč

Kompletní ceník naleznete zde.

Reference

Dobrý den,

ráda bych vám jménem všech dětí a učitelek, které včera navštívily výstavu Hry a hlavolamy na Novoměstské radnici, poděkovala. Akce je skvěle připravená a zorganizovaná. Děti by nadšené, my učitelky jsme navíc ocenily vlídný přístup všech organizátorů k našim zlatíčkům :-)
Přeji mnoho dalších úspěchů!

S pozdravem

Mgr. Hedvika Mašková, vých. poradce, ZŠ Meteorologická, 13.9.2014

CENÍK VSTUPNÉHO

Vstupné na výstavu STANDARDNÍ

Plné

90,- Kč

Snížené (děti do 15 let, senioři nad 60 let, držitelé karty mládeže EYCA)

60,- Kč

Skupinové (nad 10 lidí)

60,- Kč

Rodinné (2+3)

190,- Kč

Vstupné na výstavu pro DĚTSKÉ KOLEKTIVY a SKUPINY (10 a více účastníků)

čtvrtek 11. 9. a pátek 12. 9.,

8 – 14 hodin

od 14 hodin

– jen výstava

60,- Kč

30,- Kč

– s přednáškou (nebo workshopem)

80,- Kč

50,- Kč

– s přednáškou i workshopem

100,- Kč

70,- Kč

– dospělý doprovod zdarma

 

sobota 13. 9. a neděle 14. 9.

 

10 – 18 hodin

– jen výstava:

30,- Kč

– s workshopem:

50,- Kč

 

Podrobnosti k programu | Partneři akce | Ceník vstupného| Programy pro školy a skupiny

HLAVNÍ HERNÍ PARTNER VÝSTAVY

Mattel

HERNÍ PARTNEŘI – VYSTAVOVATELÉ

Dino Toys Mindok
Albi Piatnik

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

 

Kudy z nudy ČR Dvojka
pravo  rodina_cz
Pekny_den vase_deti_cz
chytrazena junior
adam.cz kamsdetmi.com

Další partneři

Festival her a hraček Pradubice iQlandia předvede ve čtvrtek a pátek science show
Karty mládeže EYCA pionyr

 

ZÁŠTITA STAROSTKY

zastita-starostsky-praha2-Mgr_Jana_Cernochova-400x566Podrobnosti k programu | Partneři akce | Ceník vstupného| Programy pro školy a skupiny

Materiály pro média – tiskové zprávy, promo fotografie, leták, informace k Mistrovství v Rubikově kostce, Profil RNDr. Jaroslava Flejberka, program výstavy – si můžete stáhnout ZDE.

Záznam z tiskové konference 9. 9. 2014:

(Hovoří: Pavel Hofrichter – ředitel výstavy, RNDr. Jaroslav Flejberk – patron výstavy a sběratel hlavolamů, zástupci výrobců deskových her a hlavolamů – Pavel Prachař (MINDOK), Michal Šmíd (ALBI), Roman Goerojo (DINO).

T I S K O V Á   Z P R Á V A   –   P R A H A ,   22.   S R P N A   2 0 1 4

20. Výstava Hry a hlavolamy v Praze: Čtyři dny plné zábavy, her a poznávání

V termínu 11. – 14. září 2014 proběhne v Praze 2 na Novoměstské radnici již 20. Výstava Hry a hlavolamy. Děti i dospělí návštěvníci se mohou těšit na desítky deskových her i výstavu mechanických hlavolamů ze sbírky patrona výstavy RNDr. Jaroslava Flejberka. Připravena je i řada doprovodných programů – pro školy a dětské skupiny jsou to přednášky a workshopy. Dále se mohou návštěvníci těšit na Science show i testování IQ v režii Mensa ČR a  Součástí výstavy bude také dvoudenní mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky. Datum: 11. – 14. 9. 2014 Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2 Otevírací doba: čtvrtek 8 – 18 h, pátek 8 – 22 h, sobota a neděle 10 – 18 h Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 190 Kč, skupinové 60 Kč Výstava je určena pro děti i dospělé, kteří si rádi hrají, připraveno bude množství hlavolamů z celého světa, samozřejmě včetně novinek a zajímavostí. „Asi nejoblíbenější je na celé výstavě velká herna deskových her. Můžete přijít ráno a hrát si celý den v kuse. Navíc jsme letos prodloužili v pátek hernu až do 22 hodin,“ láká na výstavu její ředitel Pavel Hofrichter. V této prostorné herně se během čtyř dnů, kdy výstava probíhá, představí kolem stovky nových, ale i léty prověřených deskových her, jako je třeba oblíbená slovní hra Scrabble. Herní instruktoři všem rádi poradí s výběrem a pravidly her. Na výstavě bude možné si hry i hlavolamy koupit za výhodné ceny, vyberte si zde tedy skvělé vánoční dárky s předstihem. Ve čtvrtek a v pátek jsou na výstavě připraveny naučné programy pro školy. Jedná se o přednášky z oblasti hlavolamů, logiky, a rébusů a také workshopy, v jejichž rámci si mohou účastníci za asistence instruktorů vyzkoušet desítky hlavolamů a dozvědět se o nich mnoho zajímavostí i tipů na řešení. Mezi další lákadla patří například science show, testování IQ nebo sobotní setkání sběratelů a autorů hlavolamů. Skvělou podívanou i napětí přinese bezesporu víkendové mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky. Na něm se představí 15 známých i méně známých disciplín ve skládání tohoto celosvětově proslulého hlavolamu. Výstava probíhá pod záštitou starostky Městské části Praha 2 Mgr. Jany Černochové. Výstava Hry a hlavolamy ve zkratce:

 • velká herna deskových her a páteční prodloužená herna (do 22 hodin)
 • výstava hlavolamů
 • science show (čtvrtek, pátek)
 • testování IQ (Mensa ČR)
 • mezinárodní mistrovství v Rubikově kostce Prague Open 2014 (sobota a neděle)
 • přednášky a workshopy pro školy a skupiny
 • sobotní setkání sběratelů
 • výstavní slevy na hry a hlavolamy

Tiskovou zprávu i další materiály ke stažení naleznete zde

Podrobnosti k programu | Partneři akce | Ceník vstupného| Programy pro školy a skupiny

Share
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someone