15. VÝSTAVU Z CYKLU HRY A HLAVOLAMY

Datum: 10. – 13. 9. 2009

Místo: Novoměstská radnice (Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2)

Doprovodný program:

  • 1. Mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky
  • Šachová simultánka
  • Soutěžní klání o nejrychlejšího řešitele legendárního hlavolamu Ježek v kleci
  • Tradiční setkání sběratelů hlavolamů v „Síni sběratelů“
  • Přednáška na téma „Matematika vážně i nevážně“ uznávaného sběratele hlavolamů RNDr. Jaroslava Flejberka

Ve dnech 10. – 13.září 2009 proběhla již 15. Výstava z cyklu Hry a hlavolamy. Výstava se tentokrát konala v historických prostorách Novoměstské radnice na pražském Karlově náměstí.

Výstavy v průběhu čtyř dní navštívilo přes 2000 návštěvníků!

Návštěvníci se zde mohli seznámit se světem her, hlavolamů, žonglování a zároveň zde došlo k představení několika novinek. Tou nejvíce očekávanou novinkou  na 15. výstavě z cyklu HRY A HLAVOLAMY bylo představení nového mechanického hlavolamu profesora Ernö Rubika, který se stává stejným šlágrem, jako jeho proslulá Rubikova kostka v 80. letech minulého století. Název tohoto kosmicky vyhlížejícího hlavolamu je Rubik 360 a je tvořen třemi soustřednými koulemi z průhledného plastu. V té nejmenší je uvězněno 6 míčků a úkol, ač zní velmi jednoduše, je stejně jako u hranatého předchůdce velmi obtížný. Hráč musí míčky dostat z vnitřní koule do příslušných otvorů ve vnější kouli. Cesta k úspěchu přitom vede skrz pouhé dva otvory – jeden v malé a jeden ve střední kouli. Podle samotného Rubika není k vyřešení zapotřebí jen zručnosti, ale také bystrého myšlení a logiky. Byla taktéž připravena herna, ve které si každý mohl vyzkoušet různé společenské, strategické i logické hry.

Pro žáky základních škol byly připraveny přednášky „Matematika vážně i nevážně“ od uznávaného sběratele hlavolamů RNDr. Jaroslava Flejberka.

V rámci výstavy se konalo i 1. Mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky. O mistrovství byl velký zájem, celkem se zaregistrovalo 117 soutěžících, z nichž vzešlo 7 finalistů. Absolutním vítězem se stal sedmnáctiletý Jiří Kučera, který složil Rubikovu kostku za necelých 29 vteřin.

Výstavě se dostalo velké mediální podpory, upoutávky proběhly v řadě periodik, na internetových portálech, rozhovory na Českém rozhlase (např. Regina). Televizní diváci se o výstavě mohli dozvědět na všech třech celoplošných televizních stanicích: ČT (Regionální zpravodajství a Události,komentáře), Nova (Snídaně s Novou) a Prima (Regionální zprávy).

Share
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someone